Anadolu Rock Sevenlerin Merkezi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anadolu Rock Sevenlerin Merkezi

Murat Kekilli Sevenlerinin Buluşma Noktası

GaleriAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlRadyomuza hos geldınız tıklayın....Giriş yap

Modern Avara Murat Kekilli...

YazarMesaj
Besinci Mevsim
Admin
Admin
Besinci Mevsim

Kadın
Meslek : Öğrenci
Mood : Modern Avara Murat Kekilli... Deli10
Tuttuğu Takım : Modern Avara Murat Kekilli... F_bahc10

Karakter Avı
Oyun:
Modern Avara Murat Kekilli... Left_bar_bleue52/52Modern Avara Murat Kekilli... Empty_bar_bleue  (52/52)

Modern Avara Murat Kekilli... Empty
MesajKonu: RöPoRtAj   Modern Avara Murat Kekilli... Icon_minitimePaz Ekim 15, 2006 12:05 pm

Bu akşam coşarım, beni kimse tutamaz

Murat Kekilli “Bu Akşam Ölürüm” dedi, pişman oldu. Şimdi yeni albümü ‘Avara’ ile karşımıza daha bir olgun ve neşeli çıktı.

Geçmişin izlerini unutmak isteyen sanatçı medyayı her şeye rağmen affetmek istiyor. Yakın medya tarihimiz bir sürü kahramanlarla dolu. Kimisini severek kimisini de söverek hızla meşhur eden medyamız bu isimleri dertop edip tavan arasına kaldırmakta da başarılı. ‘Bu Akşam Ölürüm’ şarkısıyla bir anda meşhur olan Murat Kekilli de meşhur olduğuna olacağına pişman olanlardan. Söze yaşadıklarının kendisinde travma yarattığını söyleyerek başlayan sanatçı “Sürekli bir kaçış halindeyim.” diyor.

Kısaca hatırlarsak; ‘Bu Akşam Ölürüm’ü dinleyenlerin intihar ettiği söylentilerinin ayyuka çıkmasıyla hayatımıza bir anda giren Kekilli’nin şarkısı tüm yurdu kaplamıştı. Bildiğiniz gibi sabah akşam çalınan bu şarkı eşliğinde onu sürekli televizyonlarda görüyorduk. Kendisine uzatılan mikrofonlar hep aynı soruları yöneltiyordu. Bıçaklanmasına tanık olduğumuz genç sanatçı dönemin ünlü anchorman’i Reha Muhtar’ın canlı yayında azarlamalarına bile maruz kalmıştı. Kekilli, işin içinden çıkamayınca sonunda çareyi kaçmakta buldu.

Şimdi yeniden İstanbul’a hem de yeni albümle gelen sanatçı, geçmişi unutmak istediğini belirterek başlıyor konuşmasına. İnsanların ölümüne neden olduğu gerekçesiyle bir dönem iyice hırpalanan sanatçı bu kez aşk dolu şarkılarıyla karşımızda. Gardını iyice almış olmalı ki, daha bir neşeli olduğunun altını sürekli çiziyor. Yaklaşık olarak üç yıldır haber alamadığımız sanatçının yeni çalışmasının adı ‘Avara’. Kekilli, inzivaya çekildim, dediği Tekir Yaylası’ndaki evinde albümünü hazırlayarak geçirmiş zamanını. Bir de bol bol metafizik okuyarak. Şimdi yeniden İstanbul’a geldi dediğimize bakmayın. Burada, Ataköy’de şirin bir karavanda yaşıyor. Karavana gelince, orası onun dünyası olmuş. İstanbul’a geldiğinde şehirden mutsuz olduğunu gören yapımcısı çareyi bir karavan hediye etmekte bulmuş. Bu sayede hem şehrin içinde hem de doğada yaşayabilen sanatçı, konserlerine de onunla gidecek. Damarlarındaki Yörük kanından mıdır bilinmez bu göçebelik duygusunun kendisini çok mutlu ettiğinin altını çiziyor. Bu arada annesinin karavanına bayıldığını da söyleyelim.

İnsanları melankoliye sürüklediğini reddeden Kekilli, “Mecbur kaldım dönmeye. Gerekçesi malum, medya ile ciddi sorunlar yaşadım. Beni fena halde sıkıştırdılar. Ciddi ciddi eleştiriler almaya başladım. Ama ilginç olan bunun halka yansımasıydı. İnsanlar bu gerçekten tehlikeli mi diye düşünmeye başladılar.” diyor. Kendisinin insanları deli ettiği suçlamalarına şiddetle karşı çıkarak, “Kimseyi delirtmiyorum. Ama bana göre deliler diğer insanlardan daha akıllı. Gerçekten deli olmayı isterdim.” diye cevaplıyor.

Medyadan bu kadar rahatsız olmasına karşın o dönem niye mesafe koymadığının cevabınıysa, “O zaman acemiydim.” cümleleriyle veriyor ve ekliyor: “Şimdi de acemi olduğumu söyleyebilirim aslında. Bu tarz sorulara nasıl cevap vereceğimi bilmiyordum. Çünkü böyle sorulara cevap verebilmek için siyasetçi olmak gerekli. Bense değilim. Nasıl cevap verebileceğimi bilemedim. O oradan çekiştirdi öteki başka taraftan. Sorular çok absürd ve benim kaldırabileceğim ve cevap verebileceğim tarzda değildi. Denizde boğulmak üzereydim, kaçtım.”

Murat Kekilli acemiliğini atmış olmalı ki artık ciddi anlamda medya eleştirisi yapıyor. Bir dönem kendisini insanları mutsuz etmekle suçlayan medyanın şu anda daha tehlikeli işlere imza attığını söylüyor. Televizyondaki mafya dizilerinin bu kadar pompalanmasını çelişki olarak niteleyen sanatçı, işin tehlikesine dikkat çekmeyi ihmal etmiyor. Ancak medyayı affetmek istediğini de ekliyor sözlerine: “Beni mağdur ettiler. Şimdi onları affetmek istiyorum. Onları affetmeye her şeye rağmen hazırım. Affetmem içinse sadece bana bir dal uzatmaları yeter. Onlardan bir dal istiyorum. Bunu gerçekten istiyorum. Çünkü ben bir yerde hata yaptığım zaman özür dilemeyi biliyorum. Bu erdemliliktir.” Tabii ki bu cümleleri dikkate alacak birileri olduğunu umut etmekten başka yapacak bir şey olmadığının farkında. Metafiziğin ruhunu aydınlatması ve rahatlatmasıyla yeni bir insan olduğunu söylüyor. Peki nasıl yeni Murat Kekilli? İlk olarak aynayla arası düzelmiş. “Daha iyi hissediyorum. Kendimi artık güzel buluyorum. Eski pejmürde halimden kurtuldum. O zamanlar daha farklıydı tarzım. Şimdi günün çizgisine uygun giyiniyorum. Kendimle barıştım. Modern bir avareyim. Aslında hem şık hem de pejmürdeyim. İkisinden de sıyrılmak istemiyorum. Ruhen de artık yüzüm gülüyor.” diyor. Televizyonların etkisinden kurtulan sanatçı insanlarla kaynaşmış. Medya yüzünden kendisine tavır alanların artık onu yanlarına çağırmaya başlamasından mutlu. “Bahsettikleri kadar kötü bir insan olmadığımı anladılar. Bana gülümsüyorlar. Yedi başlı ejderha değilmiş diyorlar. Çok güzel, tatlı ve iyi bir insan olduğumu fark ettiler sonunda.” diyerek bunları duymaktan mutlu olduğunu anlatıyor.

Kısaca ‘Avara’ya değinirsek, yine tanıdık bildik Kekilli şarkıları var diyebiliriz albümde. Kendisinin müziğini tanımlarken sarf ettiği hafiften bir ‘ağıt’ hali hissediliyor çoğu zaman. Ama bu hüznün sesine yakıştığını söyleyelim. Albüm, sözleri Karacaoğlan’a ait olan ve sanatçının durumunu anlatan ‘Avara’ ile başlıyor. “Çok ağlattın yeter olsun” diyen büyük ozanın sözleri sanatçı tarafından bestelenmiş. Daha önceki albümünde yer alan ‘Eşek Gözlüm’ albümün hareketli parçalarından. Son olarak anonim olan ‘Meşeler’ türküsü de en iyilerinden biri olarak dikkat çekiyor. Deneyimli tonmaister İhsan Apça imzasının yanı sıra Nurettin Rençber ve Murat Çelik gibi isimler de çalışmada yer alıyor.

Albümünden çok umutlu olan sanatçı bu çalışmasını çok sevdiğini söylüyor. Bu albümle insanlara kendisini anlatacağına inancı tam. İlk albümünde alın terinin karşılığını alıp almadığı sorumuzu “Miktarın iyi mi kötü mü olduğu tartışılır.” diyerek cevaplamayı tercih ediyor.

Bir de memleketi Adana’ya küskün Kekilli. Bugüne dek neredeyse yurdun her karış toprağında konser vermesine karşın Adana’dan hiç teklif almadığına üzülüyor. Kendisini pek sevmediklerini söyleyen sanatçı ‘mum dibine kör yanar’ yorumunu yaparak, “Keşke belediye başkanımız değil konsere bir çay içmeye çağırsaydı.” diyor. ‘İyimserliğimi bozmayacağım’ dese de son sözü yine hüzün dolu: ‘Deşmeyin yaralarımı.”
http://yazyagmuru.biz

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» MuRaT KeKiLLi BiYoGRaFiSi
» MuRaT KeKiLLi FeLSeFeSi
» Murat Kekilli Konseri